Uzunca bir yazı yazdım. Arkana yaslan güzel güzel okumaya başla :)

Nasılsın? Sıkılmalar başlamıştır biraz. Bıkmış bile olabilirsin. En tehlikeli aylar. Hafiften havaların ısınıp, gevşemelerin başladığı dönemler. Normal. Sana tavsiyem bu bıkkınlığın varsa üzerine ders çalışma. Kendine 1-2 gün ver. Eğlen gez toz dolaş kafanı iyice boşalt ve eski tempona dön. Sık dişini 2 ay sonra özgürsün. Üniversite'de bol bol eğlenip gezeceksin.

Gelelim diğer meseleye..

Kimya adına konuşacak olursak eğer başka dersler içinde aynı durum var, bazı forumlarda, bazı hesaplarda, sayfalarda "organik kaç günde biter?" "şu konu kaç günde biter?" tarzı sorular ve bu buna verilmiş cevaplar baya şaşırtıyor beni.

"Organik max 10 günde biter. Çok bölüm atıldı kolay artık."
"Tüm kimya lys 20 günde biter bir şey yok kolay zaten"
"Geçen sene organik çok kolaydı"

Şimdi koca bir müfredatı bu kadar sürede bitirebiliyor olsaydık, ne biz bu kadar uğraşırdık ne siz. Herkes bonus puan niyetinde Kimyayı hallederdi. 21-22 net yapmak kimya için öyle o kadar güzel bir net değil sevgili arkadaşım bu arada. Biz bunu 27-30 bandına taşımalıyız.

Eğer geçen sene kolaydı bu sene de kolay gelir diyorsan eğer, ulaşabiliyorsan "2014 ve 2015 lys kimya sorularını" bulmanı ve incelemeni isterim. Nasıl eleyici sorular sorduklarını. Her yıl bazı bölümler zor bazı bölümler kolay gelir. Bu diğer bölümler içinde geçerli. Ben ilgi alanım olduğu için Matematik mesela; 2013 ve 2015 efsane bir zorlukta iken 2016 gayet basit ve çok da iyi bir öğrencinin kendini öne çıkarabileceği bir sınav değildi. Bir dengesi yok.

Ayrıca o kimya kitapçığı sana verildiğinde fizikten çıkmış, 45 dakika süren olacak. Herkes sene başında bu geçmiş sorulara az çok göz atıp, yayınlarında etkisiyle sorulmuş olan sorulara benzer tarzda sorular çok fazla çözdüğünden. "Geçen sene çok kolaydı" yorumu rahatlıkla yapabiliyor. Her bölüm için geçerli bu. Sizi strese sokmak istemiyorum ama, bu iş çok da çocuk oyuncağı değil.

Kısacası, bu işin bir ortası yok. Bu işi riske edebileceğimiz bir şansımız hiç yok. Zor gelir kolay gelir bilemeyiz. Bizden çalışıyorsundur, ya da özel öğretmenin vardır, dershane vardır, başka kanallar vardır her ne varsa hafife alma. Ciddi çalış. Neyin ne olduğunu bilemeyiz. YGS'e 6 ay boyunca harıl harıl çalışıp yetiştiremeyen insanlar LYS'e gelince "2 ayda rahat biter yetişir" yorumunu biz kabul edemiyoruz çok fazla.

Bir şeyi çok iyi biliyoruz. Bu iş çocuk oyuncağı değil.. Lütfen bu işin tavsiyesini çok da almaya çalışma. Kaç günde kaç saatte kaç soruyla şunla bunla uğraşma. Kendini en iyi sen bilirsin. Kendi adımıza konuşacak olursak, bizim yaptığımız işle ilgili bir konuda tavsiyeyi başkasından alma. 18-19 yaşında sınava hazırlandığınız diğer insanlar, bu işin ustası değil..

İyi Çalışmalar Diliyorum..